Choď na obsah Choď na menu
 

Ako spoznať kvalitné granule pre psov ?

Pre bežného chovateľa je jednou veľkou neznámou odpoveď na otázku – ako spoznať kvalitné granule pre psov na presýtenom trhu. Objavujú sa tu nové a nové značky s honosnými názvami i graficky nádherne vyrobenými obalmi. Mnohokrát je to však len dokonalá hra majstrov marketingu, ako čo najlepšie  zaujať zákazníka a presvedčiť ho, že práve tie či oné granule sú pre jeho psa najlepšie.

 

article preview

Pre bežného chovateľa je jednou veľkou neznámou odpoveď na otázku – ako spoznať kvalitné granule pre psov na presýtenom trhu. Objavujú sa tu nové a nové značky s honosnými názvami i graficky nádherne vyrobenými obalmi. Mnohokrát je to však len dokonalá hra majstrov marketingu, ako čo najlepšie  zaujať zákazníka a presvedčiť ho, že práve tie či oné granule sú pre jeho psa najlepšie.

 

Veľa chovateľov si láme hlavu s výberom tých najkvalitnejších granúl pre psov. Preto sme sa v tomto článku rozhodli priblížiť čitateľom niekoľko faktov, ktorých by si mali všímať pri výbere a nákupe granúl. V prvom rade nesmiete vyberať granule len podľa obalu, ale podľa zloženia. Základný a skrátený popis zloženia by mal byť uvedený v úvode a to tak, že v tabuľke hodnôt by mali byť uvedené hrubé bielkoviny, hrubé tuky, hrubý popol i vláknina. Ale pozor, toto zloženie nehovorí nič o tom, aké kvalitné suroviny boli použité a či granule neobsahujú napríklad vedľajšie produkty živočíšneho pôvodu, obilniny, cukry, alebo rastlinné tuky, alebo nebodaj mäsové deriváty! Od takýchto granúl radšej hneď ruky preč !

 

Dôležité sú takéto informácie o zložení. Na prvom mieste by vždy mali byť uvedené informácie o obsahu mäsa a živočíšnych bielkovín. Dôležitý je taktiež obsah tukov, ale nie je tuk ako tuk. Tuky môžu byť živočíšne a rastlinné. A tu nastupuje fenomén sóje, ktorá ovplyvní obsah bielkovín, a tým ich obsah pridaním sóje prudko narastie. Narastie i obsah tukov. Keď pridáte sóju, vyrobíte krmivo lacnejšie, a bude mať vysoký obsah proteínov (30% a viac) – lenže rastlinných! Tieto sú pre psa horšie stráviteľné. Z toho vyplýva , že pre psa nie je dôležité množstvo proteínov a tukov, ale ich pôvod a kvalita.

 

A čo tak  dochucovadlá a rôzne príchute ? Zase chémia! Vyberajte teda granule, ktoré sa čo najviac blížia prirodzenej potrave psov. Jedno z dochucovadiel môže byť i obyčajná krmná soľ. Tieto chemické prímesy i ďalšie alergény, medzi ne patrí sója, chemické konzervanty, vajíčka, mlieko, pšeničný lepok, potravinárske farbivá môžu mať nežiaduci vplyv na zdravie , srsť i kožu psa. Superprémiové, alebo zdravé krmivá by nemali tieto alergény obsahovať. U nižších a lacnejších krmivách sa s nimi bohužiaľ stretnete.

 

A čo obilniny a prílohy? Tu je problém vo výživovej hodnote a stráviteľnosti. Výbornú stráviteľnosť majú napríklad ryža, ryžové vločky, zemiaky a zemiakové vločky. U ryže je to 72%, ryžových vločiek až 85%, zemiakov 70%,zemiakových vločiek až 80%. Oproti tomu je tu kukuričný lepok 68 %, pšenica 60 %, kukurica 54 %.

 

Pokiaľ chce niekto na trhu preraziť , mal by vyvinúť také krmivo a granule pre psov, ktoré je zdravé a kvalitné, neobsahuje vedľajšie živočíšne produkty, chémiu, lepok, sóju ani obilniny. Najlepšie granule pre psov sú také, ktoré obsahujú deklarovaný obsah mäsa (nie mäsokostnú múčku), živočíšne bielkoviny, ovocie, zeleninu, vitamíny, minerálne látky, omega 3 a 6 nenasýtené mastné kyseliny i bylinky pre psov.

 

Takže – ako spoznať kvalitné granule pre psov? Vo firme Yoggies s.r.o. vyvinuli granule lisované za studena s laktobacilami, ktoré obsahujú až 90% mäsa v surovom a nesušenom stave. K tomu do granúl pridávajú bylinky, ovocie, zeleninu i výtažok z mäsa mušlí, ktorý podporuje zdravé kĺby i šľachy. Najväčším benefitom granulí Yoggies je, že všetky suroviny sú za surova usušené, mleté a lisované. Podarilo sa do granúl vložiť prírodné laktobacily, ktoré podporujú zdravú črevnú mikroflóru, imunitu i zdravie psa. Granule Yoggies si potom zachovávajú prirodzenú chuť použitých surovín tak, ako by mala i potrava psov v samotnej prírode.

 

Zdroj: www.yoggies.cz

Preklad:www.neposlusnypsik.sk

 
 


Prihlásenie