Choď na obsah Choď na menu
 

Ako spoznať obsah mäsa v granulách ?

Tento článok je pre všetkých, ktorí chcú svojho maznáčika kŕmiť skutočne zdravo a bez chémie.

O kvalite rôznych značiek granúl bolo už napísaných veľké množstvo článkov. Náš článok má len pomôcť objasniť chovateľom, ako nájsť kvalitné krmivo pre psov a aké sú jeho výživové hodnoty.

article preview

 

Najsledovanejšími hodnotami v každom krmive pre psa, ak neberieme do úvahy rozdiel medzi extrudovanými alebo za studena lisovanými granulami, by mali byli byť zloženie a kvalita použitých surovín. Preto je pred každou výrobou novej značky granúl najdôležitejšia kvalitná receptúra a všetky jej zložky, vďaka ktorým môžu vzniknúť kvalitné granule pre psy, ale i tie menej kvalitné.

 

Na prvom mieste v každej receptúre je bezpodmienečne mäso ! Nie však všetky granule obsahujú čisté a kvalitné mäso. Častokrát je použitá tzv. mäsokostná múčka, ktorej kvalita môže byť na jednej strane skvelým zdrojom príjmov výrobcu granúl, avšak na strane druhej potencionálnym zdrojom zdravotných problémov psa.

 

O mäsokostnej múčke a sóji určite počul každý. Mäsokostná múčka môže byť v krmive zdrojom živočíšnych bielkovín. V honbe za ziskom však môže byť mäsokostná múčka nahradená lacnejším zdrojom bielkovín a to sójou. Málokto však vie, že sója môže byť zdrojom a náhradou živočíšnych bielkovín. A ešte menej chovateľov vie, že práve sója, môže byť u psov potencionálnym zdrojom zdravotných problémov ako napríklad alergie, nesprávne trávenie, problémy s kožou a pod. Bohužiaľ pre chovateľov a psov však neexistuje žiadna právna úprava, ktorá by donútila výrobcov uvádzať množstvo živočíšnych a rastlinných bielkovín v granulách oddelene.

 

Preto granule lisované za studena neobsahujú, žiadnu mäsokostnú múčku, sóju, lepok ani chémiu.

 

Hlavné zdroje energie pre každodenný život psa sú dva. Prvým sú uhlohydráty (škrob, cukor a vláknina). Tie môžu byť v bežných , extrudovaných granuliach založené na obilninách, čo nie je pre psa optimálne, ľahko stráviteľné a ich väčšie množstvo môže častokrát viesť napr. k plynatosti. Vo väčšine granúl lisovaných za studena sa vyskytujú uhlohydráty skôr vo forme ľahko stráviteľnej múky, alebo ako v prípade granúl lisovanách za studena Yoggies napríklad vo forme ľahko stráviteľných ryžových alebo zemiakových vločiek. Je však dôležité vedieť, že určité množstvo vlákniny v potrave je nutné pre bezproblémovú funkciu zažívacieho traktu, peristaltiku čriev i k vytváraniu tuhej stolice !

 

Niečo málo o tuku, ako o druhom zdroji energie pre psa by mal vedieť každý chovateľ. Mali by sme vedieť, že maximálne množstvo ,,prirodzeného“ tuku z mäsa, z ktorého ho môžeme ,,vymačknúť“ je do 10 % (ak nepoužívame bravčové mäso s 40 % tuku). Pokiaľ chcete ako chovateľ kŕmiť svojho psa zdravo, bez chémie a pridaných tukov (väčšinou rastlinné, pre psa ťažko stráviteľné a častokrát extrudáciou prepálené), potom by ste mali hľadať granule s obsahom tuku okolo 10 %. Psa vo vysokej záťaži potom môžeme prikrmovať ,,energetickými“ a ľahkými stráviteľnými maškrtami a pod. Pre zaujímavosť : obsah tuku v hovädzom mäse je 8 %, v kuracom 3-5 % a králik ma cca 5 % na 100 g mäsa.

 

 

Čo by mali granule pre psy spĺňať, aby boli zdravé a dobre stráviteľné ?

- Hlavný zdroj bielkovín by malo byť kvalitné mäso, nie mäsokostná múčka

- Granule nesmú v žalúdku, ani v tráviacom systéme psa napúčať . Tým nie je tráviaci systém psa preťažovaný.

- Mali by obsahovať dostatok mäsa i prírodných vitamínov, bylín, zdrojov vápnika i ďalších živín.

- Výroba by mala byť čo najšetrnejšia k použitým surovinám, aby sa neznehodnocovala ich výživová hodnota

- Nemali by obsahovať  zbytočné, najlepšie však žiadne chemické látky, konzervanty a ani dochucovadlá.

- V záujmu zachovania kvality granúl by sa granule nemali predávať v obchodoch z otvorených vriec formou ,, váženia“.

 

Granule lisované za studena tak spolu s vyváženým BARFom zostávajú jedinými krmivami na trhu, ktoré poskytujú psom dostatok prirodzených živín bez ,,poškodenia“ základných živín.

 

 

Ako spoznať obsah  mäsa v granulách ? ....

 

Ako teda správne na obale prečítať informácie o zložení granúl ?

 

Každé vrece granúl musí obsahovať informácie o zložení granúl. Od nápadne lacných granúl doporučujeme sa držať čo najďalej už od začiatku. Takéto granule obsahujú prevažne ,,sójové“ bielkoviny, obilniny a chémiu alebo už spomínané vedľajšie živočíšne produkty vo forme mäsokostnej múčky.

 

Na obale granúl každej značky vždy nájdete % zloženie surovín v usušenej forme. Firma Yoggies vždy k tomuto zloženiu uvádza , ako doplnkovú informáciu pre spotrebiteľa, skutočný obsah surového mäsa v granulách pred sušením !

 

I medzi extrudovanými granulami je možné nájsť kvalitné granule. Dôležitou informáciou pre každého chovateľa,  zostáva fakt, že všetky typy extrudovaných granúl obsahujú vždy určité množstvo chémie vo forme dochucovadiel , vôní, alebo ,,len“ pridaných umelých vitamínov a tukov ako konzervantov.

 

- Granule lisované za studena neobsahujú žiadne konzervanty ani chémiu. Ku kvalitnému mäsu (žiadna mäsokostná múčka), obsahujú taktiež bylinky, ovocie, výťažok z mäsa mušlí pre zdravé kĺby a šľachy i mnoho ďalších, dôležitých surovín v prírodnej , nezmenenej forme.

- Princíp výroby zdravých granúl bez chémie je vždy rovnaký. Kvalitné, vybrané suroviny sa najskôr vysušia, potom sa pomelú (nahrubo pre probiotický efekt a peristaltiku čriev) a finálne lisujú do formy granúl alebo minigranúl.

- Obsah surového kvalitného mäsa v granulách lisovaných za studena od firmy Yoggies je od 85 % pred sušením. To je fakt, ktorý informuje spotrebiteľa, že sa mu do rúk dostávajú granule v TOP KVALITE, vyrobené bez chémie, obilnín , s obsahom mäsa 85 % a 15 % -ným obsahom ovocia , zeleniny a byliniek.

 

Takéto granule sú vyrobené v súlade s prírodou, skvelou vôňou, sú plné prírodných živín, živočíšnych bielkovín a chutnajú i tým najvyberavejším psíkom.

 

 

Zdroj: www.yoggies.cz

Preklad:www.neposlusnypsik.sk

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

juro - my mame brit

myslím, že v granulách len podľa tabuliek uvedených na zadnej strane ... u konzeriev je to jednoduchšie - my davame brit monoprotein a to je 100% maso

 


Prihlásenie