Choď na obsah Choď na menu
 

Keď psy prdia...

Určite poznáte situáciu, keď Váš maznáčik doma, na návšteve, či vo verejnej doprave ,,pustí“ trochu prebytočného plynu a Vám je to veľmi nepríjemné. Občasné ,,prdíky“ sú normálne, pretože môžu byť dôsledkom trávenia potravy. Čo ale robiť, keď to začína byť naozaj častý a silne zapáchajúci problém ?

article preview

Určite poznáte situáciu, keď Váš maznáčik doma, na návšteve, či vo verejnej doprave ,,pustí“ trochu prebytočného plynu a Vám je to veľmi nepríjemné. Občasné ,,prdíky“ sú normálne, pretože môžu byť dôsledkom trávenia potravy. Čo ale robiť, keď to začína byť naozaj častý a silne zapáchajúci problém ?

 

Čo spôsobuje flatulenciu  (PLYNATOSŤ)?

 

Príčin môže byť niekoľko. Pes, ktorý žije v skupine môže mať tendenciu k rýchlemu hltaniu potravy. Tým do seba dostáva veľa vzduchu. Ďalším dôvodom je zloženie potravy. Z nesprávne vybranej potravy a z nesprávne strávenej potravy vzniká plyn. Určité množstvo plynov môže prestúpiť do zažívacieho traktu taktiež z krvy. Najviac zapáchajúce „prdy“ sú však jednoznačne z nesprávnej potravy, ktorá obsahuje obilniny, niektoré druhy zeleniny a aminokyselín. Obzvlášť nebezpečné môže byť  z dlhodobého hľadiska, premnoženie a výskyt Enterococcus faecalis v črevách.

 

Podceňovať FLATULENCIU  sa nemusí vyplatiť.

 

Naším cieľom nie je vystrašiť každého majiteľa psa, alebo mačky, ktorí občas „prdia“. Akonáhle sa však plynatosť vyskytuje dlhšiu dobu, alebo silne zapácha, je treba začať konať pretože napríklad premnoženie vyššie pomenovaného enterokoka môže v neskoršom veku viesť i k zhubným nádarovým ochoreniam.

 

Netreba hneď vyhľadať veterinára, väčšinou môžete problém vyriešiť aj sami.

 

Než sa rozhodnete navštíviť veterinára, mali by ste vedieť, že jednou z príčin nadúvania, či hnačiek môže byť nevhodne vybraná potrava. Zmenu k lepšiemu tak môžete ovplyvniť aj vy sami. Jednou z variant je prechod na iný typ potravy. Napríklad aj možnosť prechodu z extrudovaných granúl na granule lisované za studena s laktobacilami. Tieto granule sa lepšie i rýchlejšie trávia, neobsahujú lepok, sóju ani chémiu. Obsah laktobacilov v granulách pomáha pravidelne udržiavať vyváženú črevnú mikroflóru psa.

Svojho psa by ste mali taktiež naučiť na kŕmenie 2x denne a nehltať.

 

Doporučujeme, aby ste sa pri vyššie uvedených zdravotných problémoch zaujímali taktiež o to, kedy bol váš pes odčervený. I to môže byť jedným z dôvodov vírusových ochorení, nadúvania a hnačiek.

 

Ďalším dôležitým príspevkom pre zdravie psíka je tiež novinka na trhu – čerstvý jogurt pre psov a mačky plný probiotík, ktorý podporuje zdravie a imunitu psa.

Pozitívne dopady na zdravie psa má vždy potrava, ktorá sa čo najviac približuje ich prirodzenej potrave. Preto je kombinácia granúl lisovaných za studena s laktobacilami s podávaním jogurtu pre psov veľmi silným benefitom pre zdravie vášho psíka.

 

Čo na to hovoria veterinári, keď pes alebo mačka ,,prdia,, ?

 

Zhodnú sa v niekoľkých zásadných názoroch. Prvý je skutočnosť, že určitá miera plynatosti je normálna, ale akútne problémy netreba prehliadať.  Testy na rôznych veterinárnych klinikách ukázali, že uvedený typ potravy naozaj funguje.

 

Zdroj : Yoogies.cz

Preklad:  www.zdravekrmivo.sk

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

rachel - dobra strava je zaklad

náš prdel nenormálne, potom som čítala že pomáha tráva a viac celulózy v strave tak ho nechávame sem tam zjesť kus trávy a hlavnou časťou jedálnička sú konzervy brit monoprotein jahňacina a je FIT

 


Prihlásenie