Choď na obsah Choď na menu
 

Rozdiel medzi extrudovanými a za studena lisovanými granulami

Pokiaľ ste chovateľ, ktorému záleží na zdraví psa, dáte nám určite za pravdu, že preňho pravidelne hľadáte tu najlepšiu a najzdravšiu potravu. Určite by ste chceli mať istotu, že krmivo, ktoré kupujete, je skutočne pre vášho maznáčika to najlepšie. 

article preview

Pokiaľ ste chovateľ, ktorému záleží na zdraví psa, dáte nám určite za pravdu, že preňho pravidelne hľadáte tu najlepšiu a najzdravšiu potravu. Určite by ste chceli mať istotu, že krmivo, ktoré kupujete, je skutočne pre vášho maznáčika to najlepšie.

Lenže ako spoznať kvalitné granule pre psa a pri výbere nepodľahnúť hneď na prvý pokus vábeniu krásneho farebného vreca? Nepodľahnite dokonca ani vtedy, pokiaľ ste toto krmivo videli napríklad na internete alebo v televíznej reklame, ktorá vám zaručene tvrdila, že sa jedná o 100% prírodné krmivo najvhodnejšie pre srsť, vitalitu i zdravie psa.

 

Neverte všetkému, čo sa hovorí v televízii!

 

Je veľmi pravdepodobné, že žiadne granule, a už vôbec nie tie extrudované, sú  100% prírodné. To je klamstvo...Alebo ste snáď videli psov, ktorí si postavili fabriku v lese a v nej varia 100% prírodné extrudované granule a do nich pridávali konzervanty, preto, aby im granule vydržali skladované v plastovom vreci…mimochodom asi tiež 100% prírodnom ? Čo myslíte?

Otočte vrece a pozrite sa do odstavca „Zloženie“

 

Možno hneď zistíte, že ako v prípade jednej „kvalinej“ značky, je v zložení 38% jahňacej múčky, 37% rýže, 2% ovocia, k tomu nejaká tá chémia a dokonca taktiež „prírodná chuť“ a to je všetko. Nemusíte byť matematicky zdatní na to, aby ste si spočítali, že 38%+37%+2% je 77%. Čo je teda ešte v granulách? Naša druhá rada vás teda nabáda k tomu, aby ste dokázali čítať v „zložení granúl“ medzi riadkami.

 

Poznajte rozdiel medzi extrudovanými, pečenými a za studena lisovanými granulami ?

 

Na prvý pohľad väčšinou uvidíte, že za studena lisované granule sú balené v papierových vreciach preto, aby nemali možnosť sa „zaparit“ a byť kontaminované napríklad nepríjemnými zápachmi z plastových vriec alebo plesňami. K tomu si v papierových vreciach zachovajú svoju prirodzenú chuť a vôňu použitých surových surovín. Oproti tomu extrudovaným granulám je prakticky jedno, do čoho ich zabalíte. Ich výroba formou extrudácie*(vysvetlenie tohto pojmu nájdete pod čiarou tohto článku) a následné používanie dochucovadiel, vôní a konzervantov v jednom zaručuje týmto granulám stálu chuť i kvalitu až po dobu niekoľko rokov.

 

Sami si rozhodnete, či chcete kŕmiť psa zdravo a napríklad sa pozrite na intuitívnu kalkulačku krmných dávok i s niekoľkými tipmi pre správne kŕmenie psov.

 

I extrudované granule môžu byť z pohľadu dodaných výživových látok kvalitné. Ale celý výrobný proces extrudácie a následnej konzervácie a dochucovania si so sebou nesie množstvo negatívnych vplyvov a zložiek krmív, ktoré neblahým spôsobom môžu a aj pravdepodobne taktiež ovplyvnia zdravie väčšiny psov.

 

Oproti tomu koncepcia výroby granúl a pamlskov lisovaných za studena je založená na použití výhradne surových (RAW) surovín. Tie sa potom len sušia, melú a lisujú do podoby peliet, ktoré dodajú psom prírodnú chuť i zložky z týchto syrových surovín. Teda niečo ako vyvážený a dobre zostavený jedálníček BARF, len vo vysušenej podobe. Nielen pre chovateľa, ktorý kŕmi BARFom, je potom dôležitá taktiež informácia, že granule lisované za studena obsahujú sušené surové mäso, ktorého obsah je deklarovaný nielen v kolónke „Zloženie“, ale je tam taktiež napísané, že „obsah sušenej masy v granulách zodpovedá obsahu napr.85% surového mäsa“, ako napríklad u granúl s Jahňacím mäsom a bielou rybou. To preto, aby si každý chovateľ vedel predstaviť, ako vyzerá kvalitná a vyvážená potrava v podobe granúl pre psov od českej firmy Yoggies.

 

Záverom: Vo firme Yoggies majú motto, že Zdravie začína v miske.  A možno preto, že chcú naše psy kŕmiť zdravo, stávajú sa postupne dodávateľom stále väčšieho okruhu chovateľov, veterinárov i profesionálov zo štátnej správy. Zo všetkých smerov je niekedy počuť o smutných príbehoch o tom, ako psy trpia rakovinou alebo zažívacími problémami, alergiami a pod. Nie vždy je samozrejme na vine človek, ale vo väčšine prípadoch môže ísť o degeneratívne vady, alebo „len“ o nekvalitnú potravu, ktorou môžeme svojho psíka nevedomky pomaly zabíjať.

 

*Čo je extrudácia vs. výroba granúl lisovaných za studena ?

Zjednodušene môžeme popísať výrobu krmív extrudáciou tak, že sa najskôr pripraví cesto z mäsokostnej múčky a ďalších zložiek, vrátane dochucovadiel a podobných ,,dobrôť“. Toto cesto , ktoré sa podobá na paštéku, sa následne nanáša do foriem, v ktorých sa následne lisujú pod veľkým tlakom , parou a teplotou do formy granúl. Faktom však zostáva, že teplo a tlak vykonajú svoje na prírodných chutiach, vôňach a zložení granúl. Jednoducho povedané – prírodné zloženie, bielkoviny a vitamíny sú z veľkej väčšiny zničené a musia byť vrátené konzervantami do alebo na granule chemicky.  Takýto proces výroby je nešetrný k prírodným zložkám, ktoré vie pes bez problémov stráviť, pretože i po množstve tisícročí je DNA každého psa podobná tej DNA vlka z prírody – teda masožravca.

 

Proces výroby granúl lisovaných za studena je odlišný a vysoko šetrný k prírodným zložkám v surových surovinách. Preto sú kvalitní granule lisované za studena vyrobené z mäsa a nie z mäsokostnej múčky, u ktorej je jedno, čo do nej zomeliete. Preto sú granule Yoggies hodnotené chovateľmi, ktorí radi kŕmia BARFom, ako „sušený BARF“, nakoľko sú vyrobené výhradne zo surových surovín, ktoré sa len sušia, melú a lisujú pri teplote do 38 stupňov. Jedinou nevýhodou granúl lisovaných za studena je fakt, že ich expirácia dosahuje 8.mesiacov. Avšak táto zdanlivá nevýhoda je výhodou ako pre chovateľov, tak ich psov, pretože na sklade musia byť granule stále čerstvé a nesmú byť vyrábané „do zásoby“.

 

Zdroj: Yoggies.cz

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.
 


Prihlásenie